Zaiks za wesele – ile, kto płaci, gdzie i jak opłacić

W trakcie organizacja przyjęcia weselnego głównie skupiamy się na tym, by znaleźć odpowiednią salę, zespół weselny, czy DJ. Jednak pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia, o której nie należy zapominać opłacie Zaiks. O czym dokładnie mowa? Czy jest opłata Zaiks? Kto ponosi tego typu koszty i jak opłacić Zaiks? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie!

Zaiks za wesele – o czym dokładnie mowa?

Zaiks to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych – organizacja umocowana prawnie w Polsce, która zbiorowo zarządza prawami autorskimi. Zaiks reprezentuje krajowych autorów oraz zagranicznych, więc jeśli mówimy o opłata zaiks wesele, to mamy do czynienia z opłatą na rzecz Zaiks. Z czego ona wynika? Z ochrony praw autorskich kompozytorów i autorów piosenek. Jeśli mamy w planach odtwarzanie i wykonywanie piosenek, to najpierw opłata zaiks wesele powinna być uiszczona na rzecz tej organizacji. Oczywiście Zaiks nie zostawia sobie pieniędzy, lecz przekazuje zebrane środki konkretnym twórcom.

I tak w chwili, gdy planujemy organizację podobnego wydarzenia, to gotowa lista utworów do zaiks wesele powinna trafić, które planujemy odtwarzać lub wykonywać. Wykaz ten powinien zawierać tytułu utworów, autora tekstów oraz autora muzyki. Lista ta nie musi jednak zawierać wykonawcy utworów.

Czy trzeba płacić ZAiKS na weselu?

Wielu z nas pewnie dopiero pierwszy raz słyszy o tego typu opłatach, ale niestety nie mamy dobrych wiadomości, bo okazuje się, że zaiks opłaty za wesele są konieczna. Oczywiście są pewne odstępstwa od reguły i możemy liczyć na zwolnienia z opłat. Kiedy dokładnie zaiks opłata za wesele nie jest konieczna? Na pewno wtedy, gdy korzysta się z muzyki hotelowej, sklepowej, czy restauracyjnej, czyli wtedy, gdy coś leci po prostu w tlen. To jednak nie daje powodów do radości, ponieważ trudno wyobrazić sobie wesele z delikatną muzyką w tle, zwłaszcza jeśli goście weselni chcą się bawić.

Zatem jak ominąć zaiks na weselu? Warto też wspomnieć, że z opłaty na rzecz Zaiks zwolnione są również przyjęcia rodzinne i towarzyskie, na których samodzielnie odtwarza się muzykę. Jednak to budzi lekkie kontrowersje, bo choć wesele zalicza się do spotkania rodzinnego i towarzyskiego, to najczęściej jest organizowane w dużej sali weselnej z zespołem i setką lub większą liczbą gości.

W takim razie musimy liczyć się z tym, że jeśli postawimy na małe przyjęcie w swoim ogrodzie, to zaiks opłaty wesele nie muszą nas interesować. Problem jednak pojawi się wtedy, gdy już postawimy na huczną imprezę. W takim przypadku z muzyki granej na weselu korzyści majątkowe czerpie właściciel sali, zespół weselny, czy DJ, więc opłata zaiks za wesele jest po prostu koniecznością. Jeśli zbagatelizujemy narzuconą odgórnie opłatę, to niestety musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami, a zaiks wesele kara bywa naprawdę surowa. Zatem nie ma sensu zastanawiać się, czy trzeba płacić zaiks na wesele, bo widać, że bez tego możemy ściągnąć na siebie same problemy, a tego na pewno byśmy nie chcieli.

ZAiKS wesele – kto płaci?

Skoro wiemy już, opłata zaiks co to jest i że trzeba takową uiścić, to nie pozostaje nam nic innego, jak określić, kto to musi zrobić. Na kogo spada ten obowiązek i kto płaci zaiks za wesele?Takie kwestie pozostają do ustalenia. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie sprawy formalne zostaną dopięte na ostatni guzik, a my nie będziemy musieli obawiać się, że kontrola zaiks na weselu się zjawi, czy pojawią się problemy przez brak wymaganych opłat, to warto kwestię licencji wyjaśnić z właścicielem sali na etapie ustaleń, oczywiście jeszcze przed podpisaniem umowy.

Jeżeli właściciel ma wykupioną licencję, to warto poprosić o dopisanie do umowy paragrafu, który informuje o tym, że kwestie uzyskania licencji pozostają po stronie właściciela sali weselnej. Jeżeli nie ma licencji, to również możemy spróbować załatwić sprawę z zespołem weselnym lub DJ-em. Obecnie większość z nich ma taką licencję, ponieważ potrzebuje jej do działania zgodnie z prawem i to nie tylko na imprezach weselnych, ale również przy organizacji innych uroczystości. tylko kto płaci zaiks zespół czy organizator? Nie ma co się spodziewać, że zespół poniesie z tego tytułu koszty, bo to zawsze organizatorzy imprezy są odpowiedzialni za zapłacenie Zaiks-owi. Dlatego możemy być pewni, że koszty pozostaną po naszej stronie, gdyż żadna firma nie zrezygnuje z kilkuset złoty swojego honorarium, więc po prostu doliczy koszty uzyskania licencji do podstawowego wynagrodzenia.  

Zaiks za wesele – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Od razu nasuwa się kolejne pytanie dotyczące tego, jakich kosztów należy się spodziewać? Jaki dokładnie koszt zaiks wesele będzie? To już nie jest wcale takie pewne, ponieważ ile wynosi opłata zaiks za wesele zawsze ustala się indywidualnie. Jednak do swojej dyspozycji mamy narzędzia, które mogą zdecydowanie ułatwić zadanie.

Jakie w takim razie narzędzia wykorzystać, by ustalić, ile kosztuje zaiks na wesele? Na pewno pomocny okaże się kalkulator opłat znajdującego się na stronie Zaiks. Jeśli w takim razie będziemy chcieli ustalić, zaiks ile kosztuje na przyjęcie weselne, to właśnie z niego należy skorzystać. Do wyboru pozostaje kilka rodzajów licencji, które można uzyskać. Organizacja imprezy weselnej oznacza „Korzystanie z utworów„do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych” i to właśnie ten rodzaj licencji należy wybrać. Następnie wystarczy określić, rodzaj imprezy, liczbę osób, rodzaj muzyki, czy miejsce, gdzie organizowana jest impreza. Na podstawie tych i kilku innych danych kalkulator szybko wyliczy nam, w jakiej wysokości opłata zaiks na wesele będzie. Jednak warto wspomnieć, że w wielu przypadkach suma końcowa wskazuje, że Zaiks zawsze nalicza 10% wynagrodzenia zespołu muzycznego, czy DJ. Oznacza to, że jeśli przykładowo za oprawę muzyczną płacimy 5000 zł, to opłata dla Zaiks wyniesie 500 zł.

Zaiks za wesele – gdzie i jak opłacić?       

Jeśli wiemy już, jakie koszty trzeba ponieść, to jeszcze należy dopełnić formalności, a to oznacza, że nie pozostaje nam nic innego, jak opłacić zaiks na wesele. Tylko gdzie opłacić zaiks za wesele? Gdzie powinniśmy się zgłosić? Odpowiedź jest prostsza, niż by się mogło wydawać, ponieważ wszystkie opłaty kieruje się do oddziału Zaiks. Jeśli w takim razie szukamy miejsca, gdzie zapłacić zaiks za wesele, to na pewno warto rozejrzeć się za najbliższym oddziałem instytucji. Co ważne, jeśli nie mamy zaiks opłaty wesele gdzie zapłacić, to zawsze możemy dopełnić formalności przez Internet.

Zatem jak zapłacić zaiks za wesele online? Wystarczy, że wejdziemy na stronę ZAiKS (sekcja ZAiKS online) i założymy sobie konto. Następnie należy obliczyć opłatę i możemy składać wniosek. Gdy to zrobimy, to wyświetlą nam się opcje jak opłacić zaiks – możemy wybrać między płatnością online a przelewem. Po wyborze odpowiedniej opcji zostanie wystawiona umowa.