Ślub jednostronny – co to jest i jak załatwić formalności

Ostatnio coraz częściej można usłyszeć o tym, że Młode Pary chętnie biorą śluby cywilne oraz śluby jednostronne.  O ile ślub cywilny nikogo nie dziwi, to termin ślubu jednostronnego nie zawsze jest zrozumiały. Czym dokładnie jest ten ślub jednostronny? Jak załatwić formalności? Sprawdzamy!

Ślub jednostronny – co to takiego?

Ślub jednostronny, nazywany również małżeństwem mieszanym, to propozycja dla tych par, które są innego wyznania wiary. Ślub jednostronny daje szansę na zawarcie małżeństwa katolikowi oraz osobie, która jest innego wyznania wiary lub nie utrzymuje jedności z Kościołem.

Oznacza to, że osoba wierząca nie musi rezygnować ze swoich przekonań, ani też rezygnować z zawarcia ślubu kościelnego, gdy pokocha osobę z innej wiary.

Z kim można zatem wziąć ślub?  Decydując się na ślub jednostronny, można zawrzeć związek kościelny z osobą, która:

  • nie została nieochrzczona
  • została ochrzszona, ale od najmłodszych lat jest wychowywana we wspólnocie kościelnej niekatolickiej,
  • została ochrzczona, ale była wychowywana w środowisku ateistycznym,
  • uważa się za niewierzącą lub ateistę.

Ślub jednostronny – formalności

Tak naprawdę formalności związane z przystąpieniem do ślubu  jednostronnego nie różnią się tak bardzo od tego, tradycyjnego. Aby zawrzeć ślub kościelny jednostronny, również musimy dopełnić szereg formalności. Jakich dokładnie? Przede wszystkim należy uzyskać dyspensę, czyli pozwolenie na wstąpienie w związek małżeński.

Strona niewierząca lub będąca innej wiary, niż katolicka, musi wypełnić też dokument, w którym zadeklaruje, że nie będzie utrudniać małżonkowi praktykowania wiary. Poza tym osoba niewierząca musi wyrazić też zgodę na wychowywanie dzieci w wierze katolickiej. Tak przygotowany dokument wysyłany jest do biskupa i to od niego zależy, czy dana para będzie mogła przystąpić do związku małżeńskiego.

Niekatolik/ateista nie musi uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich, ani też nie ma obowiązku dostarczenia świadectwa ukończenia katechezy szkolnej. Katolik z kolei musi dopełnić wszystkich formalności, czyli np. dostarczyć świadectwo uczestnictwa w naukach.

Gdy załatwimy wszystkie dokumenty i formalności pozostaje nam jedynie znaleźć kogoś kto godnie udokumentuje naszą ceremonię. Profesjonalny fotograf ślubny, który ma doświadczenie w ślubach jednostronny zapewne właściwie podejdzie do tematu i dostarczy nam piękną pamiątkę na całe życie w postaci eleganckich zdjęć ślubnych.