Ślub humanistyczny – co to jest i jak zorganizować

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie organizacją ślubów humanistycznych. Czym dokładnie jest taki ślub? Jakie kroki trzeba podjąć, by zorganizować ślub humanistyczny? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Ślub humanistyczny – o czym mowa?

 

Ślub humanistyczny, tuż po ślubie kościelnym, cywilnym i konkordatowym, jest jedną z najpopularniejszych form celebrowania oficjalnego zawarcia związku. Choć sama ceremonia swoim przebiegiem nie różni się od tych, które są nam znane z ich ceremonii zaślubin, to mamy do czynienia z pewną innowacją.

Jaką? Ślub humanistyczny nie zakłada ślubowania wierności i miłości ani przed Bogiem, ani też przed urzędnikiem państwowym.

Co to oznacza? W ślubie humanistycznym nie bierze udziału ani ksiądz, ani też urzędnik cywilny. Jest to ceremonia, która przeprowadzana jest na zasadach Młodej Pary. To narzeczeni ustalają miejsce, w którym chcą zorganizować ceremonię, słowa przysięgi, jak również wybierają osobę, która udzieli im błogosławieństwa.

 

Ślub humanistyczny – jak zorganizować?

 

Popularność ślubu humanistycznego nie powinna nikogo dziwić, bo to świetna alternatywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadną wiarą, czy wyznaniem, jak również dla tych, którzy nie chcą formalnie wiązać się ze swoją ukochaną osobą. Jak zorganizować taki ślub?

Jak już wspomnieliśmy, wygląd ślubu humanistycznego zależy od Pary Młodej, więc w przypadku organizacji mamy pełną swobodę. Na pewno warto wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, jak również oczekiwania, czy preferencje, bo to w końcu nasz dzień i musi być niezapomniany. Ślub humanistyczny możemy zorganizować jednakowo na plaży, w ogrodzie, czy nawet w hotelu.

Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych ślubów, tuż po ceremonii zaślubin następuje organizacja wesela. Tutaj również mamy pełną swobodę – możemy sami wybrać miejsce, w którym będziemy świętować ten dzień, ułożyć menu, czy wybrać zespół muzyczny, który będzie zabawiał gości. Na ślub humanistyczny możemy wynająć też dobrego fotografa takiego jak: Gabriel Gmurczyk, dzięki czemu ten dzień na zawsze pozostanie już w naszej pamięci.