Ile czasu potrzeba, aby zaplanować ślub i wesele?

Ile czasu potrzeba, aby zaplanować ślub i wesele?

Przygotowanie ślubu i towarzyszącego mu wesela wymaga cierpliwości i czasu. W tym artykule znajdziesz informacje i wskazówki związane z tym, kiedy jest najlepszy moment na to, by rozpocząć organizację wesela oraz ile czasu musisz na to poświęcić.

Kiedy należy zabrać się za organizowanie wesela?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To ile czasu będzie potrzebne do zorganizowania uroczystości, jest uzależnione od wielu czynników. Największym problemem jest zarezerwowanie wymarzonego terminu na sali weselnej oraz u podwykonawców. Sukces zależy głównie od wybranej daty ślubu. Pamiętaj o tym, że o wiele łatwiej jest znaleźć wolne terminy na uroczystości organizowane w środku tygodnia oraz w okresie jesienno-zimowym.
 
 Zgodnie z tym, co podaje niemal każdy niezbędnik ślubny, przygotowania do wesela należy rozpocząć co najmniej w okresie 1-2 lat przed datą planowanego ślubu. Jeśli zależy Ci na konkretnym dniu przypadającym w sezonie ślubnym (maj-wrzesień) musisz wziąć pod uwagę, że na wolne miejsca w najpopularniejszych lokalach czeka się nawet około 4 lat. Do tego dochodzi oczywiście problem z wynajęciem w tym samym czasie fotografa, kamerzysty czy dekoratora.

Kiedy zarezerwować datę ślubu w USC lub w kościele?

Nawet w przypadku, gdy planujesz tylko krótką uroczystość ze świadkami, nie możesz zapominać o tym, że ślubu nie dostaniesz od ręki. Nie jest to możliwe ani w kościele, ani w urzędzie stanu cywilnego. Termin ślubu w urzędzie stanu cywilnego należy zarezerwować nie później niż na 31 dni przed planowaną datą ślubu. Z kolei w przypadku chęci zawarcia ślubu kościelnego termin również należy zarezerwować mniej więcej na miesiąc przed wybranym terminem, ponieważ w parafii przyszłych małżonków muszą zostać wygłoszone zapowiedzi.

Ile czasu zajmuje organizacja wesela?

Na to pytanie również nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Każda Para Młoda jest inna i ma zupełnie odmienne oczekiwania w związku z weselem i ślubem. Jeśli planujesz tylko ślub i skromny obiad w restauracji dla najbliższych członków rodziny nie musisz poświęcać przygotowaniom wiele czasu. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy planujesz przyjęcie dla 200 gości z wieloma atrakcjami. Zorganizowanie takiej imprezy jest nie tylko kosztowne, ale również niezwykle czasochłonne. Poza koniecznością zarezerwowania niezbędnych usług musisz pamiętać o wielu szczegółach takich jak chociażby rozkład stołów, usadzenie gości, dopasowanie atrakcji do wieku i gustu zaproszonych gości oraz przygotowanie dekoracji zgodnie z wybranym stylem uroczystości. Zaplanowanie tych wszystkich spraw może ciągnąć się tygodniami, dlatego warto oddelegować część zadań najbliższym członkom rodziny. Fachową pomoc znajdziesz również u profesjonalistów zwanych wedding plannerami, którzy mogą załatwić za Ciebie niemal wszystkie formalności.