Fotografia dokumentalna a pozowana  

Choć fotografia dokumentalna istnieje od bardzo dawna, to nadal budzi wiele wątpliwości. W szczególności, gdy mowa o pozowaniu. Czy w fotografii dokumentalnej w ogóle się pozuje? Jak należy się zachować, gdy robimy zdjęcia dokumentalne? Sprawdzamy!

 

Fotografia dokumentalna – z czym mamy do czynienia?

 

Fotografia dokumentalna jest bardzo szerokim pojęciem. Może dotyczyć spraw społecznych, przemian kulturowych, jak i przestrzennych, ale nie tylko, ponieważ może podejmować tematy związane z dokumentacją wydarzeń ze świata, ludzi, czy przyrody. Najczęściej jednak fotografia dokumentalna koncentruje się na pracy w obrębie jednego tematu i dotyczy on dokumentowania danej chwil. Fotografia dokumentalna skupia się na prawdziwym życiu, na codzienności, łapaniu w kadrze zwykłych chwili, zabawy dzieci, ludzi na ulicach. Na tych fotografiach nie brakuje emocji, czy uczuć. Fotografii dokumentalnej zwykle przyświeca jeden cel, by uwidocznić zachodzące zmiany – jak się zmieniamy wraz z upływem czasu, jak zmienia się nasz wygląd, styl ubierania, ale nie tylko, bo również zmieniamy się wewnętrznie, więc zmianom ulegają także nasze emocje, czy uczucia.

Pozowanie w fotografii dokumentalnej

Czy w fotografii dokumentalnej jest miejsce na pozowanie? Czy w tego typu sesjach można pozować? Już bazując na pierwszej części artykuły, można stwierdzić, że w fotografii dokumentalnej nie ma miejsca na pozowanie. Fotografia dokumentalna ma oddawać prawdziwe życie, a nie fikcję. Zdjęcia powinny być jak najbardziej naturalne, robione pod wpływem chwili i impulsu. Z fotografią dokumentalną jest trochę jak z reportażem, należy wyłapać te odpowiednie momenty i opowiedzieć je w swój oryginalny sposób. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty potrzeba naturalności i spontaniczności bohaterów sesji, ale nie tylko. Kluczem do sukcesu jest oczywiście profesjonalny fotograf, który swój zawód wykonuje z pasji, ma odpowiednie umiejętności oraz sprzęt. Jeśli dodatkowo fotografia dokumentalna nie będzie mu obcym zagadnieniem, mamy szansę na dobrą sesję dokumentalną.

Lekka nutka kreacji w reportażu to świetny mix obu podejść w fotografii. Świetnym przykładem takiego stylu są sesje oraz reportaże ślubne wykonywane przez destynacyjnego fotografa ślubnego Felix de Vega.